Znajdujesz się na archiwalnej stronie Urzędu Gminy w Krościenku nad Dunajcem.


Strona została przeniesiona na adres:
www.kroscienko.pl

archiwum > Wiadomości > Zmarł honorowy obywatel Krościenka nad Dunajcem

Zmarł honorowy obywatel Krościenka nad Dunajcem

Poseł Andrzej Gut Mostowy za pomocą swoje go konta na Facebooku poinformował o śmierci Franciszka Bachledy Księgularza. Zmarły miał 72 lata.

Poseł Gut Mostowy zamieścił dzisiaj na swoim koncie post o następującej treści:

„Odszedł od nas Franciszek Bachleda Księdzularz – były burmistrz Gminy Tatrzańskiej, senator trzech kadencji, regionalista, poeta, choreograf, instruktor zespołów regionalnych, Honorowy Obywatel Gminy Krościenko nad Dunajcem. To wielka strata dla Zakopanego i dla kultury góralskiej. Świeć Panie nad Jego duszą!”

Franciszek Bachleda-Księdzularz (ur. 2 stycznia 1947 w Zakopanem, zm. 19 listopada 2019) był politykiem, działaczem społecznym i samorządowcem. Pełnił funkcje prezesa Związku Podhalan (1987–1993), był także senatorem III, IV i V kadencji.

Po ukończeniu technikum budowlanego w Zakopanem pracował przez 5 lat w zakopiańskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Ogólnego „Podhale”. Następnie w 1977 ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie filologii polskiej. Po studiach pracował w Muzeum Tatrzańskim i Zespole Szkół Zawodowych im. Władysława Matlakowskiego w Zakopanem. W czasie stanu wojennego został internowany na kilkanaście dni. Po zwolnieniu pracował w urzędzie parafialnym w Zakopanem.

Ukończył kurs choreograficzny, współpracował z kilkoma zespołami regionalnymi, m.in. Studenckim Zespołem Góralskim „Skalni” przy Akademii Rolniczej w Krakowie. W latach 1981–1987 przewodniczył oddziałowi zakopiańskiemu Związku Podhalan, a następnie przez dwie kadencje był prezesem zarządu głównego tej organizacji (do 1993). Pełnił także funkcję redaktora naczelnego pisma „Hale i Dziedziny”.

W latach 1993–2005 przez trzy kadencje zasiadał w Senacie – w 1993 i 1997 reprezentował województwo nowosądeckie (z ramienia Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform i Akcji Wyborczej „Solidarność”). W 2001 został wybrany w okręgu nowosądeckim z listy komitetu Blok Senat 2001[2]. W IV kadencji był przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska. Jednocześnie od 1994 do 1995 pełnił funkcję burmistrza Gminy Tatrzańskiej (Zakopane, Kościelisko i Poronin). W 1993 współorganizował i następnie kierował przedsiębiorstwem „Geotermia Podhalańska”.

W 2005 nie ubiegał się o reelekcję, rok później bez powodzenia startował na stanowisko burmistrza i do rady miasta Zakopane. W 2006 został sekretarzem miasta. W 2008 powołano go na stanowisko dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Był związany z Platformą Obywatelską, w 2010 z jej ramienia uzyskał mandat radnego sejmiku małopolskiego[4]. W 2014 nie kandydował w kolejnych wyborach.

Był żonaty, miał troje dzieci. Został wyróżniony tytułem honorowego obywatela Gminy Krościenko nad Dunajcem oraz godnością członka honorowego Związku Podhalan. Jego wykształcenie filologiczne zaowocowało przełożeniem fragmentów Pisma Świętego na gwarę góralską.

 

Fot.: Facebook\Prosto z gór – Andrzej Gut-Mostowy

Inf.: Wikipedia

Baner