Znajdujesz się na archiwalnej stronie Urzędu Gminy w Krościenku nad Dunajcem.


Strona została przeniesiona na adres:
www.kroscienko.pl

































archiwum > Bez kategorii > Współpraca interdyscyplinarna na rzecz dzieci krzywdzonych z rodzin wieloproblemowych

Współpraca interdyscyplinarna na rzecz dzieci krzywdzonych z rodzin wieloproblemowych

W dniu 11 października 2019 r., w Sali konferencyjnej Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku nad Dunajcem, odbyła się konferencja pt. „Współpraca interdyscyplinarna na rzecz dzieci krzywdzonych z rodzin wieloproblemowych, w tym z problemem alkoholowym”. Organizatorem konferencji był Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Krościenko nad Dunajcem, przy współudziale z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Krościenko nad Dunajcem oraz  Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krościenku nad Dunajcem.

Niniejsza konferencja była kolejnym zadaniem realizowanym w roku 2019 w ramach Gminnej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Uzależnieniom pt.„Przemocy w rodzinie i uzależnieniom mówię nie!, objętej patronatem Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem, Pana Jana Dydy.

Do udziału w konferencji zaproszone zostały osoby, które w ramach swoich obowiązków służbowych realizują zadania związane z problematyką przemocy domowej i uzależnień, tj. pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej z sąsiednich gmin, członkowie Zespołów Interdyscyplinarnych ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedstawiciele Policji i Służby Zdrowia, Kuratorzy zawodowi oraz pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu. Na konferencję zaproszeni zostali również przedstawiciele władz samorządowych z Gminy Krościenko nad Dunajcem, radni i sołtysi.

Konferencja rozpoczęła się o godzinie 10 i trwała do godziny 13. Przybyłych gości przywitał Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krościenku nad Dunajcem, Pan Adam Musiał. Korzystając z okazji zbliżającego się  „Dnia Edukacji Narodowej,złożył życzenia obecnym na sali nauczycielom. Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Krościenko nad Dunajcem, Pani Lucyna Jankowska w kilku słowach opowiedziała zebranym o działaniach, które zostały zrealizowane w Gminie Krościenko nad Dunajcem w ramach Kampanii na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom w Rodzinie. Uczestnicy konferencji mogli obejrzeć prace plastyczne wykonane przez uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych, które wpłynęły na konkurs pt. „Przemocy mówię nie!” oraz dwa rodzaje ulotek informacyjnych o tematyce przemocowej. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem, Pan Jan Dyda. Po nim wystąpiło dwóch zaproszonych prelegentów. Pani Agnieszka Olszewska – trener szkoleniowy, pracownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, współpracownik Komitetu Ochrony Praw Dziecka, mediator rodzinny. Pani Agnieszka Olszewska jest absolwentką Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Koordynatorem Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest autorką wielu artykułów i publikacji (m.in. stała współpraca ze „Światem Problemów”, „Niebieską Linią”, Studium Prawa Europejskiego), współpracowniczka organizacji pozarządowych, członkini Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych. Pan Bartosz Łukaszewski doktor nauk społecznych w zakresie socjologii, specjalizacja – subkultury młodzieżowe. Jest kierownikiem merytorycznym Klubu Młodzieżowego Fundacji „Naszym Dzieciom”. Przewodniczący Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego Bemowo.Przewodniczący Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Dzielnicowy Zespół Bemowo. Wykładowca akademicki w Instytucie Socjologii Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW, a także na kierunku administracja Wydziału Prawa i Administracji UKSW. Autor publikacji naukowych na temat subkultur młodzieżowych, zachowań dewiacyjnych oraz wychowawczych uwarunkowań środowiska rodzinnego, uwarunkowań procesu wychowania w kontekście subkultur młodzieżowych, marginalizacji i wykluczenia społecznego.Obecnie prowadzi badania empiryczne na terenie Warszawy m.in. nad warszawską subkulturą hip-hopową, czynnikami rozwoju i czynnikami ryzyka dewiacyjnego wśród warszawskiej młodzieży.

W konferencji uczestniczyło 57 osób. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom. Składają również gorące podziękowania Dyrektorowi Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku nad Dunajcem, Panu Michałowi Sokołowskiemu, za nieodpłatne udostępnienie Sali konferencyjnej oraz  pomoc przy organizacji imprezy.

 

Baner