Turystyka
Szlaki tyrystyczne
Krościenko jest bardzo ważnym punktem wypadowym w Pieniny, Gorce i Pasmo Radziejowem Beskidu Sądeckiego. Z samego Krościenka wychodzą trzy znakowane szlaki turystyczne:
- szlak żółty – bierze początek w rynku i wiedzie przez Pieniny do Sromowiec Niżnych. Wiedzie przez Toporzyska, Bajków Groń (679 m n.p.m.). Przełęcz Chwała Bogu, (z której warto odbić niebieskim szlakiem na Trzy Korony) i Wąwóz Sobczański. Jest to najstarszy z pienińskich szlaków wycieczkowych, znany od 1906 r.
- szlak zielony – rozpoczyna się także w rynku i prowadzi na Czertezik (772 m n.p.m.) w Pieninkach przez Toporzyska i Ociemny Wierch (724 m n.p.m.). Z góry Czertezik możemy kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim na Sokolicę (742 m n.p.m.) Z polany Burzyna wrócić możemy także zielonym szlakiem wiodącym doliną Dunajca u podnóża pasma Pieninek.
- szlak czerwony – przebiega przez Krościenko ulicami Lubań, Sobieskiego, most na Dunajcu i za nim ul. Źródlaną. Z jednej strony prowadzi on (w opisanym kierunku) na Prehybę (l 176m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim przez Górę Wisielec (835 m n.p.m.), z drugiej w Gorce – na Lubań przez Jaworzynę (1050 m n.p.m.) Obok samego Krościenka pragniemy w gminie polecić Państwa uwadze Grywałd, Krośnicę i Hałuszową. Z Grywałdu warto wybrać się zielonym szlakiem na Lubań, przez Gronik (777 m n.p.m.) i polanę Pisarzową – ok. 2.15 godz.
Szlaki rowerowe:
1.Krościenko -1 h – Tylmanowa – 1,45 min – Ochotnica Dolna – 50 min – Ochotnica Górna
2.Krościenko – 30 min – Szczawnica – 1 h – Szlachtowa – 45 min – Jaworki – 1 ,45 min – Biała Woda
3.Krościenko – 45 min – Kras – 30 min – Szczawnica
4.Krościenko – 30 min – Szczawnica – 1,15 min – Sewerynówka
5.Krościenko – 1,5 h – Dzwonkówka – 3 h – Przechyba – 1,5 h – Radziejowa – 2 h – Jaworki
6.Krościenko – 45 min – Dziadowe Kąty – 30 min – Grywałd
7.Krościenko – 1 h – Krośnica – 1 h – Czorsztyn – 40 min
8.Krościenko – 1 h – Krośnica – 1 h granica – 1 h – Czerwony Klasztor
9.Krościenko – 1 h – Krośnica – 1,45 min – Sromowce Niżne
10.Krościenko – 4 h – Grywałd – 1 h Hałuszowa – 1,30 min – Niedzica
11.Krościenko – 4 h – Lubań 1,45 min – Ochotnica Dolna
12.Krościenko – 4 h – Lubań – 1 h – Krośnica
13.Krościenko – 1 h – Niwki – 20 min – Dziadowe Kąty
Jedną z najdłuższych tras jest trasa nr 1.
Początkowy jej etap biegnie wzdłuż Dunajca w malowniczej scenerii. Warto się zatrzymać w Tylmanowej, aby zwiedzić zabytkowy, drewniany kościół z ciekawą polichromią. Ciekawostką tej wioski są wiszące mosty łączące brzegi Dunajca. Można z nich skorzystać, aby uniknąć uciążliwego ruchu kontynuować wycieczkę, trudniejszą aczkolwiek atrakcyjniejszą drogą. Przy ostatnim moście proponujemy zostawić rowery i pieszo udać się na Golgotę, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. W Ochotnicy Dolnej warto zobaczyć oszalowany kościół z XIX w. i wiele przydrożnych kapliczek, przyozdobionych przez współczesnych rzeźbiarzy ludowych. Istnieje możliwość powrotu do Krościenka przez Przełęcz Knurowską. Jest to jednak trasa trudniejsza i znacznie dłuższa.
Krótszą od poprzedniej, jest trasa nr 3. Odcinek łączący Kras ze Szczawnicą uatrakcyjnia przeprawa promem. Będąc na drugim brzegu można udać się do polsko-słowackiej granicy lub do Szczawnicy. Jest to miasteczko uzdrowiskowe, oferujące turystom liczne atrakcje.
Przez Szczawnicę biegnie jedna z atrakcyjniejszych tras nr 2, która obfituje w zabytki kultury sakralnej. W Szlachtowej i Jaworkach znajdują się zabytkowe cerkwie o ciekawej historii. Obecnie spełniają one funkcje świątyń rzym.-kat. Obie posiadają dobrze zachowany ikonostas. Na końcu Jaworek swym urokiem przyciąga przepiękny Rezerwat Biała Woda, w którym niegdyś mieściła się osada łemkowska. Zachowały się tu jedynie nikłe pozostałości po zabudowaniach. Rezerwat obfituje również w unikatowe gatunki roślin i zwierząt. Równie uroczym zakątkiem jest Wąwóz Homole. Drogę powrotną można urozmaicić zwiedzaniem kaplicy na Sewerynówce i odpocząć po trudach wyprawy nad wodospadem. Na trasę nr 6 warto wyruszyć ze względu na XV w. kościółek w Grywałdzie.
Miejscowość ta szczyci się także posiadaniem zabytkowego dworku, obecnie spełniającego funkcje przytułku dla osób starszych i samotnych. Powrócić stąd można przed Dziadowe Kąty.
Pod wieloma względami ciekawe są trasy 7, 8, 9. Sromowce Niżne oferują piękną panoramę Trzech Koron i u ich podnóża schronisko, fragment Przełomu Dunajca, zabytkowy kościółek z XVII w. Posiadaczom paszportów proponujemy zwiedzenie Czerwonego Klasztoru po stronie słowackiej. Znajduje się tam dawny gotycki klasztor kamedułów, w którym obecnie mieści się muzeum kultury sakralnej.
W Niedzicy wznosi się średniowieczny zamek – węgierska warownia usytuowana na skale wapiennej z wykorzystaniem naturalnego zbocza.
Trasa nr 7 kończy się w Czorsztynie, którego największą atrakcją są odnawiane obecnie ruiny starego zamku. Można stąd podziwiać młodszy o sto lat zamek niedzicki oraz zaporę wodną i rozlewisko u podnóża skał. W drodze można przejechać przez Snozkę, na której znajdują się organy Hasiora.