Znajdujesz się na archiwalnej stronie Urzędu Gminy w Krościenku nad Dunajcem.


Strona została przeniesiona na adres:
www.kroscienko.pl

archiwum > Wiadomości > Drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią

Drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią

Od 4 maja wchodzimy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zmiany dotyczą między innymi galerii handlowych, hoteli, bibliotek i muzeów.

W środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 4 maja zostanie wdrożony drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieni?

Drugi etap przedstawiony przez premiera przewiduje:

– Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych;

– Organizacja w małych grupach opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach – dla rodziców pracujących (od 6 maja);

– Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki;

– Uruchomienie rehabilitacji.

Cztery etapy łagodzenia obostrzeń

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa – można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

W sobotę premier poinformował o kolejnym etapie rozluźniania obostrzeń. Dotyczą one możliwości uprawiania sportu i rekreacji. 4 maja otworzone zostaną niektóre obiekty sportowe w Polsce. Rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy będą wznowione 29 maja, a żużlowej ekstraligi – 12 czerwca.

Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem trzeci etap będzie dotyczyć gastronomii – część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych. W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach. Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

Baner