„Z pienińskiej biblioteki w Świat” – kolejne spotkanie
,,Z pienińskiej biblioteki w świat”- 09.08.2018r. wybraliśmy się na drugą półkulę, w oparciu o książkę M. Wojciechowskiej ,,Australia”. Bohaterowie naszego spotkania opowiadali o swoich podróżach do odległej krainy Aborygenów, gdyż byli tam kilkakrotnie, a lot samolotem trwa prawie całą dobę. Zachwyciła ich przyroda, świat zwierząt i oczywiście Wielka Rafa Koralowa. Na specjalnie przygotowanej prezentacji uczestnicy zobaczyli całą fotorelację, z zainteresowaniem przyglądali się jak wygląda życie przeciętnego Australijczyka na co dzień, w jaki sposób dzieci spędzają swój wolny czas, jak wygląda nauka w szkole, ile trwają wakacje itp. Obejrzeliśmy film z tańcami Aborygenów, własnoręcznie nakręcony przez naszych gości, jak również film z wyprawy do Tasmanii. Nie sposób było pominąć gry na didgeridoo- gry na instrumencie Australijskich Aborygenów, którego oni sami używają od przynajmniej 1500 lat. Didgeridoo ma kształt rury, jest robione z eukaliptusów, przy tym jest bardzo pięknie ozdobione w różne wzory kropkowe, a wyglądem przypomina pienińską trombitę. Oczywiście posłuchaliśmy dźwięków didgeridoo na żywo.
Główną niespodzianką, była rozmowa video z dziećmi, które mieszkają w Brisbone – nad Oceanem Spokojnym. Uczestnicy spotkania mogli zmierzyć się ze znajomością języka angielskiego i porozmawiać ze swoimi rówieśnikami. Dowiedzieliśmy się, że w Australii teraz jest zima i temperatura kształtuje się w okolicach +18C w dzień, a nocą +5C, ale i tak poczuliśmy się jak w krainie kangurów, ponieważ w bibliotece było niesamowicie gorąco.
Na koniec dzieci wykonały mozaiki techniką kropkowania, ponieważ kropkowanie jest najbardziej charakterystycznym elementem sztuki aborygeńskiej. Naszym gościom dziękujemy za rzetelne przygotowanie tematu.
Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku n.D realizuje projekt ,, Z pienińskiej biblioteki w świat” , który jest finansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2018- prowadzenie działań animujących czytelnictwo w bibliotekach publicznych. Przedmiotem projektu jest przede wszystkim promowanie i propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Projekt przewiduje zorganizowanie w bibliotece 8 spotkań dla dzieci
i młodzieży z ludźmi z pasją, a także 2 spotkań autorskich dla seniorów.
Pracownicy GBP