Znajdujesz się na archiwalnej stronie Urzędu Gminy w Krościenku nad Dunajcem.


Strona została przeniesiona na adres:
www.kroscienko.pl

































archiwum > Wiadomości > Krościenko: Ludzie, nie liczby – wydobyli z zapomnienia…

Krościenko: Ludzie, nie liczby – wydobyli z zapomnienia…

 

 

Po 76 latach upamiętniono żydowskich mieszkańców zamieszkujących gminę Krościenko nad Dunajcem, Szczawnicy, Ochotnicy i okolicznych miejscowości. Dzięki projektowi Ludzie, nie liczby udało się z imienia i nazwiska wydobyć z zapomnienia zamordowanych tutaj w 1942 roku mieszkańców narodowości żydowskiej.
Projekt Ludzie, nie liczby koordynował Dariusz Popiela – znany sportowiec, olimpijczyk, pasjonat historii Żydów polskich. Żydowska społeczność w Krościenku przed wojną liczyła blisko 300 osób. Odsłonięta w niedzielę tablica ukazała 256  imion i nazwiska zamordowanych kobiet, mężczyzn i dzieci. Na szczycie pomnika wycięta jest gwiazda Dawida oraz umieszczony cytat z Księgi Hioba: „Ziemio, nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał”.

Te tragiczne wydarzenia miały miejsce w kwietniu i sierpniu 1942 roku. Najpierw w kwietniu  hitlerowcy zamordowali 31 krośnieńskich Żydów, następny etap egzekucji miał miejsce w sierpniu. Ci, którzy przeżyli zostali wysłani do obozu zagłady w Bełżcu. Dzisiaj w miejscu pamięci o nich umieszczone zostały tablice informacyjne o żydowskich mieszkańcach miasta i ich losach. Projekt mocno wsparły szkoły z Krościenka – Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II.

Pomnik na krościeńskim kirkucie odsłonili potomkowie rodzin Süsskindów i Neugroschelów wraz z przedstawicielami krościeńskiego samorządu, Leszek Zegzda wicemarszałek województwa małopolskiego oraz Jan Komorek radny powiatu nowotarskiego.  Wydarzeniu towarzyszyli i modlili się rabin Avi Baumol oraz ks. Krzysztof Kutek wikary krościeńskiej parafii.

 

informacja/foto  : www.pieninyinfo.pl
Baner