Krościenko nad Dunajcem > Informacje samorządowe > Sprawdź adres. Trwają testy aplikacji weryfikującej dokładny adres dowolnego miejsca w Polsce

Sprawdź adres. Trwają testy aplikacji weryfikującej dokładny adres dowolnego miejsca w Polsce

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia przygotowało nową aplikację, która pozwala na weryfikację adresu i wygenerowanie tzw. adresu uniwersalnego. Dzięki zgłoszeniom testujących lokalizowane są miejsca wystąpienia błędów – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. 


Adres uniwersalny jest ciągiem znaków, gdzie pierwsze pięć cyfr, to kod pocztowy, za nim znajduje się kod terytorialny (siedem cyfr), identyfikator miejscowości (siedem cyfr), współrzędne geodezyjne danego punktu adresowego oraz numer budynku. Na przykład dla Pałacu Kultury w Warszawie przy Placu Defilad adres uniwersalny ma postać:
 

00110;1465011;0918123;45369;486993.2171;637005.0513;1;


Jak podaje resort cyfryzacji, testy mają na celu jednoznaczne określenie źródeł zebranych danych i w razie pojawienia się błędów ich natychmiastową korektę.


„Dotyczy to przede wszystkim adresów nieruchomości w Polsce i niespójności pomiędzy bazami GUS, Poczty Polskiej i GUGIK, gdyż kody przekazywane do GUGiK przez geodezyjne bazy urzędów miast odróżniają się od kodów przydzielanych przez Pocztę Polską i przesyłanych do REGON” – wskazuje resort. 


Aby przetestować aplikację, wystarczy wejść na jej stronę internetową i sprawdzić kilka znanych adresów (z dużego miasta, miasteczka, z miejsca urodzenia, z miejsc gdzie mieszkaliśmy czy z wakacji) w następujący sposób: wpisać pierwsze litery województwa i wybrać potrzebne, wykonać podobne czynności dla powiatu, gminy, miejscowości, ulicy i nr budynku. 


„Taka konstrukcja ułatwi użytkownikom aplikacji sprawdzanie poprawności adresu, a także umożliwi jego codzienne aktualizowanie i weryfikację” – podkreśla resort cyfryzacji.


Jeśli aplikacja nie pozwala na znalezienie adresu na liście albo w generowanym dla niego opisie, pojawią się błędy. Informację tę należy przekazać używając klawisza „Zgłoś błąd” na górze ekranu.


Adres aplikacji: http://itia.pl/adres/

Testy potrwają do odwołania.

kop/

Baner