Kolejna edycja „Biesiady Pienińskiej”
Fundacja Dzieci Pienin wraz ze współorganizatorami – Gminą Krościenko nad Dunajcem i Gminnym Centrum Kultury, już po raz drugi realizuje zadanie publiczne pn. „Dzieci Pienin w kultywowaniu tradycji ludowych”, współfinansowane przez Województwo Małopolskie.
W ramach projektu zakłada się organizację imprezy plenerowej pn. „Biesiada Pienińska” o charakterze regionalnym, która realizowana będzie przez pięć sobotnich weekendów w miesiącach lipiec – sierpień w miejscowości Krościenko nad Dunajcem. W plenerowej imprezie organizatorzy chcą zaprezentować dziecięce i młodzieżowe zespoły folklorystyczne kultywujące tradycje przodków, działające na terenie gminy Krościenko nad Dunajcem i gmin ościennych w regionie Pienin i Gorców tj. gminy Czorsztyn, gminy Ochotnica Dolna, gminy Łapsze Niżne, i miasta i gminy Szczawnica. Zespoły zaprezentują mieszkańcom i turystom swój dorobek artystyczny, muzykę ludową, taniec, śpiew oraz dawne obrzędy ludowe.
W ramach Biesiady Pienińskiej organizatorzy we współpracy ze Stowarzyszeniem Artystów Pienińskich zaprezentują artystów ludowych z regionu pienińsko-gorczańskiego, którzy będą mieli możliwość pokazania na przygotowanych stoiskach własnego dorobku artystycznego/ haftu pienińskiego, koronkarstwa, rzeźby w drewnie, malarstwa/ co będzie okazją do promocji lokalnych tradycji opartych na dziedzictwie kulturowym i historycznym.
Realizując zadanie organizatorzy chcą pokazać, że region Pienin i Gorców jest atrakcyjny nie tyko pod względem przyrodniczo – krajobrazowym ale i kulturowym. W ramach spotkań plenerowych organizatorzy zamierzają pokazać także bogactwo kuchni regionalnej, proponując degustację potraw regionalnych.
W ramach zadania będą też prowadzone warsztaty nauki tańców regionalnych dla chętnych.
Zakładamy, że realizacja zadania przyczyni się do kultywowania i ożywienia miejscowych tradycji oraz podtrzymania i propagowania dziedzictwa kulturowego Pienin i Gorców wśród dzieci, młodzieży, mieszkańców gmin i turystów.
Poprzez realizację projektu chcemy przedłużyć żywotność kultury ludowej regionu – wspólnego dobra, które pozwoli na integrację międzypokoleniową poprzez udział w projekcie osób w różnym wieku.
Zachęcamy do czynnego uczestnictwa w przygotowanych wydarzeniach!