Niepodlegość

W związku z  przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, nasi uczniowie wraz z nauczycielami podjęli wiele inicjatyw, by uczcić to wyjątkowe święto. W każdej klasie oraz  na korytarzach umieszczone są  gazetki tematyczne. Obok wejścia znajdują się uczynki dla Niepodległej na 100- tną rocznicę. Są to wpisy uczniów, rodziców, pracowników szkoły dotyczące postaw patriotycznych. Każdy wychowawca przeprowadził lekcje wychowawcze, wspominając  miejsca pamięci narodowej w naszym regionie.  Zajęcia te często połączone były z wyjściami uczniów na pobliski cmentarz, gdzie mogli zapalić znicze, pomodlić się na grobach osób zasłużonych dla Krościenka i Ojczyzny. W naszej szkole zorganizowano także bieg  niepodległościowy: „100 na 100- nie tracąc wiary w Niepodległą”, w którym wystartowało 100 zawodników.

Ponadto  nasi wychowankowie wzięli udział w ,, Rajdzie szlakami partyzantów”.

Mali patrioci z zerówek  oraz klasy pierwszej pojechali do Nowego Targu na spektakl  o tematyce patriotycznej pt. ,,Orlatko” , natomiast uczniowie klas 6-8  mogli zobaczyć film  ,, Dywizjon 303” w kinie Helios w Nowym Sączu. Kolejnym ważnym akcentem działań patriotycznych podejmowanych przez starszych uczniów naszej szkoły było czytanie literatury narodowej najmłodszym w ramach akcji ,,Starsi czytają młodszym”. Przygotowano także wystawę książek o tematyce narodowej.

Zespół ds. promocji wykonał makietę Krościenka i okolic pt. ,, 100 ciekawych miejsc”.

Uczniowie przez tydzień, podczas długiej przerwy, słuchali piosenek patriotycznych.

Na  lekcjach historii starsze klasy mogły zobaczyć. ,,Animowaną lekcję historii”, która przybliżyła im dzieje naszego narodu.

9 listopada odbyła się akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Akademię poprzedziło utworzenie przez uczniów i nauczycieli ,,żywej flagi” na boisku szkolnym. Klasy czwarte przygotowały montaż słowno- muzyczny, każda z klas zaprezentowała utwór o tematyce żołnierskiej.  Akademię uświetniły także śpiewem
i tańcem dzieci z klas zerowych, pierwszych oraz drugich. W ramach akcji ,,Bicia rekordów dla Niepodległej” o 11:11 został odśpiewany hymn Polski przez całą społeczność szkolną
i dzieci z Punktu Przedszkolnego. W tym wyjątkowym dniu każdy z uczniów miał przy sobie biało- czerwony element (flagę, kotylion).

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wielu konkursach o tematyce patriotycznej, takich jak chociażby Małopolski Konkurs Historyczny, konkurs poezji o tematyce patriotycznej w Szlachtowej i w Szczawnicy oraz konkurs ,,Pieśni patriotycznej”
w Szczawnicy. W naszej placówce zorganizowano także szkolny konkurs plastyczny
pt.  ,,Kartka dla Rzeczpospolitej”. Odbyło się też Małopolskie Dyktando Niepodległościowe
,,Po polsku o historii” dla klas 4- 8. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział
w konkursie literackim ,,Literackie ujęcie ojczyzny”, w którym opisali, czym współcześnie jest dla nich jest ojczyzna.

W listopadzie uczniowie klas 4, 5, 6 i 8 będą uczestniczyć w prelekcjach dotyczących  rodziny Dziewolskich, które przeprowadzą pracownicy PPN.

Galeria zdjęć – https://photos.app.goo.gl/buN5pjkjeSbuTTF68

J. Tokarczyk-Tudaj

Baner