Krościenko nad Dunajcem > Wiadomości > Spotkanie autorskie ,,Śladami św. Kingi”

Spotkanie autorskie ,,Śladami św. Kingi”

W dniu 26 lipca w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie pt. ,,Śladami św. Kingi”  z Krystyną z Lizoniów Aleksander- poetką  i malarką pochodzącą z serca Pienin, z Krościenka n.D.  Nasza poetka pięknie maluje krajobrazy pienińskie, na każdym kroku propaguje tutejszą kulturę, kocha ludzi i kwiaty, a przy tym jest orędowniczką wszelakich działań  na rzecz dzieci niepełnosprawnych.
Dlaczego akurat św. Kinga zajmuje tak zaszczytne miejsce w twórczości poetki? Odpowiedź jest prosta, ponieważ pani Krysia w ten sposób pragnie podziękować za otrzymane łaski od św. Kingi. Wiele tomików wierszy jest poświęconych tej ukochanej świętej min: ,,Sercem pisane” , ,, Modlitwa spod Pienin”, ,, Tobie Kingo śpiewam”, czy też  ,,Na strunach serca”. Tomiki te są przepiękne, napisane z sercem, bo Pani Krystyna taka jest, tak wiele potrafi ofiarować innym.
Swoją obecnością zaszczycili Nas min. seniorzy z tutejszego Dziennego Ośrodka Opieki i Aktywizacji Osób Starszych, za co serdecznie dziękujemy. Można śmiało  powiedzieć, że stanęli na wysokości zadania, specjalnie ułożyli muzykę do wiersza naszej artystki pt. ,,Pejzaże” i brawurowo ją zaśpiewali. Chętnie recytowali wiersze, bo naturalnie, ze pani Krysia na to zasługuje. Na koniec zafundowaliśmy  wszystkim niespodziankę, wyświetlając poezję w interpretacji samej autorki sprzed 11 lat,  min:,, Tobie Kingo’, ,, Miasto moich snów” , ,, Najmilsza ze wszystkich”, ,, Madonna Krościeńska”. A co mówią uczestnicy o spotkaniu autorskim ? Tu cytuję  ,,  „Z pienińskiej biblioteki w świat” – tak, tak stamtąd dziś poniosło nas , no może nie w świat szeroki ale na pienińskie stoki i w pienińskie klimaty. A to za przyczyną pani Krystyny Aleksander , pani szczególnej, niezwykłej, która swą poezją, malarstwem zaraża miłością do krościeńskich okolic i uwielbieniem patronki tych ziem, Świętej Kingi. Było to cudowne przedpołudnie w Gminnej Bibliotece Publicznej, która to spotkanie zorganizowała, za co serdecznie dziękujemy.” Atmosfera była wyjątkowa, podniosła i uroczysta,  czasami łezka zakręciła się w oku, gdy wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy 100 lat. Pani Krystyno, dziękujemy za wszystko i  czekamy na kolejne cudowne wiersze.
Było to kolejne spotkanie z projektu ,,Z pienińskiej biblioteki w świat” , dofinansowanego ze środków MKiDN w ramach programu partnerstwo dla Książki 2018, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pracownicy GBP

 

 

 

Baner