Krościenko nad Dunajcem > Wiadomości > Kolejne spotkanie z cyklu z ,,Pienińskiej biblioteki w świat”

Kolejne spotkanie z cyklu z ,,Pienińskiej biblioteki w świat”

Kolejne spotkanie z cyklu z ,,Pienińskiej biblioteki w świat” w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2018 za nami. 20 czerwca dzieci z gminy Krościenko n.D wyruszyły na wyprawę do Ameryki Południowej do odległego Peru z Michałem i Edytą Jarosz, którzy tam pracowali przy szkole salezjańskiej: najpierw na pustyni, a potem w górach. Spotykali się z mieszkańcami na co dzień, można śmiało powiedzieć, że poznali życie prawdziwych Inków od podszewki. Teraz swoją pasją do podróży zarazili swoje dzieci i uczestników spotkania. Spotkanie oparte było na książce A. Fiedlera ,, Gujana- spotkałem szczęśliwych Indian”. Wychodząc  z tego założenia, zadaliśmy to pytanie: Czy dzieci w Peru są szczęśliwe? , pomimo, że nie mają zabawek, rowerów, deskorolek, nie mówiąc już o posiadaniu komputera, czy telefonu?  Okazuje się, że mimo biedy i fatalnych warunków życia, dzieci są uśmiechnięte, pracowite i przede wszystkim nie marudzą. Tylko niektóre z nich ma tą przyjemność, by pójść do szkoły, ponieważ rodziców na to nie stać.
Jakież było zdziwienie naszych uczestników, kiedy w bibliotece mała tancerka – córka Państwa Jarosz wykonała przepiękny taniec ,,Marinera”, a Pani Edyta próbowała nauczyć dzieci piosenek z pokazywaniem w języku hiszpańskim, aby jeszcze bardziej odzwierciedlić klimat Peru.
Z przepięknie wykonanej prezentacji z podróży do kraju Inków, można było dowiedzieć się: na jakie krainy podzielone jest Peru, jak mieszkają i spędzają swój czas mieszkańcy, w jakich chodzą butach, jakie zabawki towarzyszą dzieciom na co dzień, jakie danie jest najwspanialszym przysmakiem, z czego zrobione są białe kapelusze itd… Poznaliśmy florę i faunę Peru, a ciekawostek nie było końca : Dlaczego oliwki moczone są w soli? Do czego służy manta – specjalna kolorowa chusta, bez której w Peru nie da się żyć? Jak wygląda szafa w Peru? Jakie nosi się tam ubrania i na jakich instrumentach można pograć? Spotkanie zakończyliśmy warsztatami, dziękujemy zaproszonym gościom za podróż , która otworzyła oczy i umysł na otaczający Nas świat.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku n.D  realizuje projekt ,, Z pienińskiej biblioteki w świat” , który jest finansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2018- prowadzenie działań animujących czytelnictwo w bibliotekach publicznych. Przedmiotem projektu jest przede wszystkim promowanie i propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Projekt przewiduje zorganizowanie w bibliotece 8 spotkań dla dzieci  i młodzieży z ludźmi z pasją, a także 2 spotkań autorskich dla seniorów.

GBP

 

Baner