Krościenko nad Dunajcem > Wiadomości > Koncert „Na pograniczu kultur”

Koncert „Na pograniczu kultur”

Za nami kolejny koncert w ramach VIII Festiwalu "Pieniny-Kultura-Sacrum". Zebranych melomanów przywitał ksiądz Henryk Homoncik proboszcz krościeńskiej parafii.

Przy organach zasiadł znany słowacki organista, kompozytor i mistrz improwizacji Stanislav Šurin. Koncertował w kilku europejskich krajach, USA, Meksyku, Kanadzie i na Tajwanie. Jest konsultantem przy rekonstrukcji i budowie organów, wykłada na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberku. Jest autorem mszy Trnava i wielu utworów liturgicznych oraz kompozytorem do tekstów francuskich i słowackich poetów.

W duecie z organistą wystąpiła Wiktoria Bisztyga, krakowska sopranistka, solistka znanego nie tylko w Polsce zespołu "Prasłowianki", współpracująca z Akademickim Chórem Organum i zespołem Ricercar. Uczestnicząca w wielu koncertach krajowych i zagranicznych.

Na sobotnim koncercie obok zaprezentowanych klasycznych dzieł muzyki poważnej zabrzmiały improwizacje utworów kościelnych. Usłyszeliśmy mistrzowską organową improwizację na temat pieśni "Chrystus wodzem, Chrystus Królem" natomiast sopranistka zachwyciła m.in. wzruszającym wykonaniem "Ave Maria" Ch.Gounoda i pieśnią "Dobranoc Maryjo".

Zgromadzeni melomani nagrodzili występ artystów brawami na stojąco. Wójt Gminy Jan Dyda jako zaangażowany w projekt od 2016 roku złożył podziękowania artystom i zaprosił do wysłuchania kolejnych koncertów.

Organizatorem koncertów jest Parafia pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n.D. przy współpracy ze Stowarzyszeniem Artystycznym PianoClassic, wspierającymi są nowotarskie Starostwo Powiatowe i Gmina Krościenko n.D. , partnerzy: Pensjonat CrosnaSPA*** oraz Publiczne Gimnazjum im.J.Pawła II w Krościenku.

W cyklu VIII edycji festiwalu, odbędzie się jeszcze jeden koncert, 12 sierpnia 2017 o godzinie 19.00, też w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza. Tym razem usłyszymy utwory baroku i romantyzmu w wykonaniu mistrza organów Łukasza Mateji i skrzypaczki Katarzyny Mateji.

Serdecznie zapraszamy

 

Bożena Soliwoda

Baner