Znajdujesz się na archiwalnej stronie Urzędu Gminy w Krościenku nad Dunajcem.


Strona została przeniesiona na adres:
www.kroscienko.pl

































archiwum > Wiadomości > Warsztaty samoobrony w Budżecie Obywatelskim

Warsztaty samoobrony w Budżecie Obywatelskim

Między 18 czerwca a 6 lipca mieszkańcy i mieszkanki Podhala mogą zadecydować, w jaki sposób Województwo Małopolskie rozdysponuje środki pieniężne z budżetu. Jednym z projektów biorących udział w głosowaniu jest zorganizowanie bezpłatnych warsztatów samoobrony i asertywności dla kobiet WenDo.

Co to jest WenDo?

WenDo to zajęcia rozwojowe dla kobiet. Warsztaty trwają dwa dni – w sumie 12h wypełnionych skutecznymi technikami samoobrony fizycznej, treningiem asertywności i efektywną, spójną komunikacją. Od innych kursów, WenDo odróżnia połączenie samoobrony fizycznej i psychicznej. Jednym z głównych celów zajęć jest wzmocnienie poczucia własnej wartości uczestniczek, wypracowanie sposobów przeciwdziałania przemocy (jak do niej nie dopuścić), a także jak sobie poradzić jeśli dojdzie do napaści. Uczestniczące w warsztatach kobiety odkrywają w sobie zasoby, z których często nie zdawały sobie sprawy. Uczą się także jak z nich korzystać aby czuć się pewnie i bezpiecznie w domu, pracy czy na ulicy.

Dla kogo jest WenDo?

W trakcie zajęć uczestniczki nabywają umiejętność stosowania prostych i skutecznych ciosów i uwolnienień, które nie wymagają zaawansowanych ćwiczeń ani nadzwyczajnej kondycji fizycznej. Metoda WenDo sprawdza się nawet w przypadku dziewczynek od siódmego roku życia i seniorek. Nie ma tu ograniczeń wiekowych czy związanych ze sprawnością fizyczną. Uczestniczki dowiadują się jak skutecznie obronić się przed przemocą, mają również okazję przdyskutować mity dotyczące tego tematu.

WenDo w Budżecie Obywatelskim

Warsztaty WenDo cieszą się ogromną popularnością w Europie – np. w  wielu szkołach w Niemczech wchodzą w zakres obowiązkowych zajęć dla uczennic. Zainteresowanie tą metodą rośnie także w Polsce – projekt zajęć dla dziewczynek pojawił się również w Budżecie Obywatelskim Krakowa. W marcu tego roku, po ukończeniu Akademii Treningu WenDo w Krakowie, uprawnienia do prowadzenia warsztatów uzyskały podhalańskie trenerki – Ewa Kruchowska i Marta Szyrkowiec-Paruzel. Już zaowocowało to zajęciami m.in. w I LO im. Goszczyńskiego w Nowym Targu i na terenie Gminy Szaflary. To jednak kropla w morzu potrzeb – aby każda zainteresowana kobieta i dziewczyna mogła skorzystać z zajęć, potrzebne są fundusze. Szansą na ich uzyskanie i umożliwienie bezpłatnego uczestnictwa mieszkankom powiatu nowotarskiego jest projekt "WenDo – warsztaty samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt" w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego.

Aby przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa swojego lub bliskich osób (matek, córek, żon lub koleżanek) można oddać głos na stronie Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego

Zapraszam również do kontaktu telefonicznego (604 536 415) oraz na spotkanie dotyczące projektu i warsztatów WenDo w najbliższą środę do KluboKAwiarni Rezerwat w Nowym Targu (godz. 19.15).


https://bo.malopolska.pl/index.php/glosowanie

 

Autorstwo Tomasz Szlaga

 

Materiały prasowe WenDo Podhale

Baner