Znajdujesz się na archiwalnej stronie Urzędu Gminy w Krościenku nad Dunajcem.


Strona została przeniesiona na adres:
www.kroscienko.pl

































archiwum > Wiadomości > Klubowicze w Tygodniu Bibliotek

Klubowicze w Tygodniu Bibliotek

Listy – zanikający gatunek literacki – spotkanie Klubu Miłośników Książki podczas Tygodnia Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krościenku. D.
Podczas spotkania 12.05.2016r. Pani Teresa Stec zaprezentowała zbiór listów Marii Konopnickiej do stryja Ignacego Wasiłowskiego, a także listy Leopolda Tyrmanda do Mary Ellen. Sięgając wstecz listy pisali królowie np. ,,Listy do Marysieńki" autorstwa Jana III Sobieskiego, poeci, aktorzy, muzycy i osoby mniej znane. W dobie dzisiejszej technologii cyfrowej jest to zanikający gatunek literacki. 
Prezentowane listy Marii Konopnickiej do Ignacego Wasiłowskiego z lat 1867-1900 stanowią nieocenione źródło do poznania ówczesnego życia literacko-polityczno-kulturalnego. Jest to praca doktorska księdza Jacka Nowaka. Listy poetki do stryja Ignacego to skarbnica wiedzy o literackiej twórczości, rozległych zainteresowaniach i życiu osobistym Marii Konopnickiej. Bogactwem szczegółów biograficznych rysują jej nowy, odkrywczy portret, daleki od wyświechtanego, utrwalonego przez lata obrazu płaczliwej „wieszczki ludu”, „pani od Naszej szkapy i Sierotki Marysi”.
Pozwalają zobaczyć Konopnicką jako zwyczajnego człowieka z krwi i kości. Portret pisarki wyłaniający się z tej korespondencji jest cenny, bo prawdziwy, szczery i pozbawiony artystycznego retuszu; dlatego też listy do Wasiłowskiego mają istotne znaczenie i wartość dla każdego badacza biografii autorki. Są bez wątpienia kroniką długiego okresu tułactwa poetki i rzetelnym źródłem informacji o życiu i twórczości jednej z najwybitniejszych pisarek II połowy XIX wieku. W zbiorze znajdują sie 674 listy napisane z różnych miejsc Nicea-Lwów-Kraków, a nawet ze Szczawnicy, gdzie poetka przebywała na kuracji.  Pierwszy list Maria Konopnicka napisała w  wieku 46 lat, a ostatni mając 70 lat. Listy były formą rozmowy ze stryjem, ze swoimi przemyśleniami. To stryj był jej najbliższą osobą, wspierał ją
w trudnych chwilach życia, które ją doświadczały. 
Leopold Tyrmand urodził się w 1920r. w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Był pisarzem, publicystą i znawcą jazzu.  Listy Leopolda Tyrmanda do Mary Ellen przedstawiła Agata Tuszyńska w książce pt. ,, Tyrmandowie". Przewodniczką po nim jest trzecia żona Tyrmanda, Mary Ellen Tyrmand, matka ich dwojga dzieci. Ta amerykańska Żydówka, niemająca związków z Polską, która poślubiła go wbrew woli matki, mówi o wspólnie spędzonych piętnastu latach, do nagłej śmierci Tyrmanda 19 marca 1985. Po śmierci Tyrmanda, żona opublikowała ponad 100 listów. W listach wymieniali swoje poglądy. Na uwagę zasługują wspaniałe zdjęcia i pocztówki.  

SDC11016 SDC11003 SDC11004 SDC11009 SDC11011 SDC11014 SDC11015

Baner