Znajdujesz się na archiwalnej stronie Urzędu Gminy w Krościenku nad Dunajcem.


Strona została przeniesiona na adres:
www.kroscienko.pl

































archiwum > Wiadomości > Informacja o opłatach podatkowych

Informacja o opłatach podatkowych

 

Podatki-kwartalnie-inFakt-TV

 

Szanowni Podatnicy

 

W listopadzie 2015 roku Starostwo Powiatowe w Nowym Targu przeprowadziło modernizację gruntów i budynków dla obrębów Krościenko nad Dunajcem i Krośnica. Powierzchnie posiadanych gruntów i lasów uległy zwiększeniu lub zmniejszeniu, co jest wynikiem przeprowadzonej modernizacji i ma wpływ na wysokość podatku. Zmiany te stanowią podstawę do naliczenia podatku.

Modernizacja wiąże się z wprowadzeniem zmian dotyczących powierzchni gruntów oraz poszczególnych użytków. Niektóre użytki zostały przeklasyfikowane na grunty pozostałe opodatkowane stawką dla gruntów pozostałych (podatek od nieruchomości – stawka 0,25 zł/m²). W związku z tym podatek może być znacznie wyższy niż w latach poprzednich, pomimo że stawki podatku od nieruchomości nie wzrosły w stosunku do roku poprzedniego.

Pozostałe grunty to grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako grunty zabudowane i zurbanizowane, które dzielą się na:

1) tereny mieszkaniowe, oznaczone symbolem — B,

2) tereny przemysłowe, oznaczone symbolem — Ba,

3) inne tereny zabudowane, oznaczone symbolem — Bi,

4) zurbanizowane tereny niezabudowane, oznaczone symbolem — Bp,

5) tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, oznaczone symbolem — Bz,

6) użytki kopalne, oznaczone symbolem — K,

7) tereny komunikacyjne, w tym:

a) drogi, oznaczone symbolem — dr,

b) tereny kolejowe, oznaczone symbolem — Tk,

c) inne tereny komunikacyjne, oznaczone symbolem — Ti.

Grunty zabudowane i zurbanizowane

  1. Tereny mieszkaniowe

Do terenów mieszkaniowych zalicza się grunty, niewykorzystywane do produkcji rolniczej i leśnej, zajęte pod budynki mieszkalne, urządzenia funkcjonalnie związane z budynkami mieszkalnymi (podwórza, dojazdy, przejścia, przydomowe place gier i zabaw itp.), a także ogródki przydomowe.

  1. Tereny przemysłowe

Do terenów przemysłowych zalicza się grunty zajęte pod budynki i uradzenia służące produkcji przemysłowej, a także ujęcia wody, oczyszczalnie ścieków, stacje transformatorowe, czynne hałdy i wysypiska, urządzenia magazynowo – składowe, bazy transportowe i remontowe itp.

  1. Inne tereny zabudowane

Do innych terenów zabudowanych zalicza się grunty zajęte pod budynki i urządzenia związane z administracją, służbą zdrowia, handlem, kultem religijnym, rzemiosłem, usługami, nauką, oświatą, kulturą i sztuką, wypoczynkiem, łącznością itp., czynne cmentarze, grzebowiska zwierząt oraz inne grunty zabudowane, niewymienione w pkt. 1 i 2.

4) Zurbanizowane tereny niezabudowane

Do zurbanizowanych terenów niezabudowanych zalicza się grunty niezabudowane, przeznaczone w planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę, wyłączone z produkcji rolniczej i leśnej.

5) Tereny rekreacyjno-wypoczynkowe

Do terenów rekreacyjno-wypoczynkowych zalicza się niezajęte pod budynki:

a) tereny ośrodków wypoczynkowych, tereny zabaw dziecięcych, plaże, urządzone parki, skwery, zieleńce (poza pasami ulic),

b) tereny o charakterze zabytkowym: ruiny zamków, grodziska, kurhany, pomniki przyrody itp.,

c) tereny sportowe: stadiony, boiska sportowe, skocznie narciarskie, tory saneczkowe, strzelnice sportowe, kąpieliska itp.,

d) tereny spełniające funkcje rozrywkowe: lunaparki, wesołe miasteczka itp.,

e) ogrody zoologiczne i botaniczne,

f) tereny zieleni nieurządzonej niezaliczone do lasów oraz gruntów zadrzewionych i zakrzewionych.

6) Użytki kopalne

Do użytków kopalnych zalicza się grunty zajęte przez czynne odkrywkowe kopalnie, w których odbywa się wydobycie kopalin.

7) Tereny komunikacyjne, w tym:

a) Drogi

Do użytku gruntowego o nazwie „drogi” zalicza się grunty w granicach pasów drogowych dróg publicznych i dróg wewnętrznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 71, poz. 838 i Nr 86, poz. 958). Dziennik Ustaw Nr 38 — 2845 — Poz. 454 W szczególności do dróg zalicza się grunty zajęte pod:

— drogi krajowe,

— drogi wojewódzkie,

— drogi powiatowe,

— drogi gminne,

— drogi w osiedlach mieszkaniowych,

— drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych oraz do obiektów użyteczności publicznej,

 — place postojowe i manewrowe przy dworcach kolejowych, autobusowych i lotniczych, portach morskich i rzecznych i innych oraz ogólnodostępne dojazdy do ramp wyładowczych i placów składowych.

Grunty zajęte pod wewnętrzna komunikację gospodarstw rolnych, leśnych oraz poszczególnych nieruchomości nie są drogą w rozumieniu rozporządzenia. Grunty te wlicza się do przyległego do nich użytku gruntowego;

b) Tereny kolejowe

Do terenów kolejowych zalicza się grunty zajęte pod obiekty, budowle i inne urządzenia przeznaczone do wykonywania i obsługi ruchu kolejowego (torowiska kolejowe, stacje, rampy, magazyny, bocznice kolejowe itp.);

c) Inne tereny komunikacyjne

Do innych terenów komunikacyjnych zalicza się grunty zajęte pod:

— porty lotnicze i inne budowle oraz urządzenia służące komunikacji lotniczej,

— urządzenia portowe, przystanie, obiekty i budowle służące komunikacji wodnej,

— naziemne obiekty, budowle i urządzenia górskich kolei linowych,

— torowiska tramwajowe poza pasami ulic i dróg, a także obiekty i urządzenia związane z komunikacją miejską,

— urządzone parkingi poza lasami państwowymi, dworce autobusowe,

— wały ochronne wód przystosowane do ruchu kołowego.

 

Informacji na temat sposobu modernizacji gruntów udziela Wydział Geodezji Starostwa Powiatowego w Nowym Targu ul. Bolesława Wstydliwego 14, 34-400 Nowy Targ, tel. (18) 26-613-00.

Informacje dotyczące wysokości podatku można uzyskać w Urzędzie Gminy Krościenko n. D. pokój 11, tel. 18 262 30 77 wew. 22.

 

Wójt Gminy Krościenko n. D.

mgr Jan Dyda

 

 

 

Wójt Gminy Krościenko n. D.

mgr Jan Dyda

 

 

Baner