Znajdujesz się na archiwalnej stronie Urzędu Gminy w Krościenku nad Dunajcem.


Strona została przeniesiona na adres:
www.kroscienko.pl

archiwum > Wiadomości > Pieniny, Pieniny, piyknoś ty kraino…

Pieniny, Pieniny, piyknoś ty kraino…

W sobotę (21 listopada) w ramach  cyklu Tradycja przez Pokolenia powędrowaliśmy do jednego z najładniejszych zakątków Polski: do Pienin, poznając kulturę Szczawnicy oraz gmin: Krościenko i Czorsztyn. Wystąpiły zespoły regionalne, zaprezentowali się miejscowi poeci i gawędziarze, flisacy i twórcy ludowi. Dziesięć osób zostało uhonorowanych odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

To był jeden z najpiękniejszych wieczorów Tradycji przez Pokolenia. Od kilku dni do przybycia do MCK SOKÓŁ gości zachęcała ustawiona na dziedzińcu łódź flisacka. Spotkanie rozpoczęło się od filmu promującego ten wspaniały region. Licznie zgromadzeni widzowie przenieśli się do szczawnickiego zdroju, przełomu Dunajca, pienińskich szczytów, do dziedziny tamtejszych górali, którzy stworzyli wspaniałą kulturę.
Na ten temat sporo mówili w rozmowach prowadzonych przez Małgorzatę Brodę: Jan Dyda – wójt gminy Krościenko, Grzegorz Niezgoda – burmistrz Szczawnicy, Tadeusz Wach – wójt gminy Czorsztyn, Piotr Gąsienica – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, Janina Plewa – szefowa Gminnego Centrum Kultury w Kluszkowcach i Jan Sienkiewicz – prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.
Te wywiady były przerywnikami w trwającym ponad dwie godziny koncercie. Wystąpili: Muzyka Jana Kubika z Krościenka n/Dunajcem, Muzyka BIOŁOPOTOCANIE z Krościenka n/Dunajcem, Grupa Śpiewacza KROŚCIENCANKI z Krościenka n/Dunajcem, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca PIENINY z Krościenka n/Dunajcem, Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy, Zespół Pieśni i Tańca JUHASY ze Szczawnicy,Dziecięcy Zespół Regionalny MAŁE FLISOKI ze Sromowiec Niżnych, Zespół Regionalny SROMOWIANIE ze Sromowiec Wyżnych, Chór Flisacki ze Sromowiec Niżnych, Krystyna Aleksander z Krościenka n/Dunajcem, Andrzej Dziedzina Wiwer ze Szczawnicy i Stanisław Jabłoński z Kluszkowiec.
To była prawdziwa panorama  muzyki, tańców, pieśni, poezji, gawęd i historii Pienin. Poza salą im. Lucjana Lipińskiego można było podziwiać wystawę dzieł twórców ludowych, zaopatrzyć się w ciekawe wydawnictwa. Wszystkim smakowały arcydzieła kuchni regionalnej.

Gorąco został przyjęty przez publiczność… pokaz mody. Projektantka Marta Polaczyk ze Szczawnicy własnoręcznie wykonuje swoje stroje, które są unikatowe i niepowtarzalne. Czerpie inspiracje z tradycyjnych wzorów pienińskich, jak również z cudownego górskiego otoczenia, w którym żyje. Jej prace pojawiały się na wybiegach w wielu miejscach w Polsce i za  granicą. Zainteresowały się nimi ekskluzywne sklepy, m.in. „Amira” z Marbella w Hiszpanii. Znana aktorka (rodem ze Szczawnicy) Ewa Kuklińska chętnie ubiera się w takie kreacje.

Podczas gali zostały wręczone odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznane przez ministra na wniosek MCK SOKÓŁ. Z rąk członka Zarządu Województwa Małopolskiego Leszka Zegzdy i dyrektora Antoniego Malczaka otrzymali je: Krystyna Aleksander,  Alina Lelito,  Janina Plewa, Ewa Zachwieja,  Stanisław Czepiel,  Andrzej Dziedzina-Wiwer, Piotr Gąsienica,  Jan Kubik, Robert Majerczak i Artur Majerczak.

Dyrektorzy MCK SOKÓŁ Małgorzata Kalarus i Antoni Malczak wręczyli „Lachowskie Serca”  burmistrzowi Szczawnicy, wójtom Krościenka i Czorsztyna oraz prezesowi Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.

Na koniec zaś wszyscy artyści, uczestnicy tego spotkania, chóralnie odśpiewali pieśń „Pieniny”:Pieniny, Pieniny, piyknoś ty kraino, pomiendzy skalice Dunajec wywijo…

źródło:www.mcksokol.pl
foto:Anna Borkowska

 

img44 img43 img38 img27p img26p img25 img23 img22 img17 img16 img15 img13 img10 img9 img3 img81 img80 img79 img78 img75 img74 img73 img71 img69 img68 img67 img66 img65 img64 img62 img59 img57 img56 img55 img53 img51 img50 img48 img47 img46

Baner