Znajdujesz się na archiwalnej stronie Urzędu Gminy w Krościenku nad Dunajcem.


Strona została przeniesiona na adres:
www.kroscienko.pl

































archiwum > Wiadomości > Sosna z Sokolicy w finałowej 16 konkursu "Drzewo Roku 2015"

Sosna z Sokolicy w finałowej 16 konkursu "Drzewo Roku 2015"

Do tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja nadesłanych zostało 115 zgłoszeń z każdego województwa w Polsce. Historie i opisy drzew były wzruszające, piękne, pouczające a także zabawne. Ze zgłoszeń tych Jury wybrało finałową szesnastkę – osiem dębów, jodłę, sosnę, platana, wierzbę, dwa jesiony, grab oraz jabłoń.

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za nadesłane zgłoszenia. Zawierały one niezwykłe oraz ciekawe historie i opisy zarówno drzew i ludzi, jak i silnych więzi, które łączą człowieka, drzewo, lokalną ojczyznę i jej historię – mówi koordynatorka programu Święto Drzewa Klubu Gaja, Jolanta Migdał.

Autorzy zakwalifikowanych do finału zgłoszeń muszą się przygotować do rywalizacji, bowiem Drzewo Roku 2015 wybiorą internauci podczas czerwcowego głosowania.

Finałowa szesnastka:

Aleja Dębów – Kalety (woj. śląskie);

Dąb Bolko – Hniszów (woj. lubelskie);

Dąb Dzidek – Sołtysy (woj. opolskie);

Dąb Jan – Gołuchów (woj. wielkopolskie);

Dębosław Chrobrek – Wąsosz (woj. dolnośląskie);

Dąb Sobieskiego – Ustroń (woj. śląskie);

Dąb Wielkanocny – Janowiec Wielkopolski (woj. kujawsko-pomorskie);

Dąb Zbyszko – Woziwoda (woj. kujawsko-pomorskie);

Grab Jacek – Siedlce (woj. mazowieckie);

Jabłoń Pani Wandy – Konstancin (woj. mazowieckie);

Jodła Lasumiła – Baligród (woj. podkarpackie);

Jesion z Arkadii – Arkadia (woj. łódzkie);

Jesion ze Strońska – Strońsko (woj. łódzkie);

Łazarska Wierzba Łącząca – Poznań (woj. wielkopolskie);

Platan Cesarz – Cesarzowice (woj. dolnośląskie);

Reliktowa sosna z Sokolicy – Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie).

 

Reliktowa sosna z Sokolicy – Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie) – sosna pospolita, wiek ok. 500 lat, 

Sosna nad przepaścią

sokolica1

Na szczycie Sokolicy w Pieninach występują reliktowe sosny, najstarsze z nich mają ok. 500 lat. Najciekawszą ze względu na swój malowniczy wygląd i położenie jest ta znajdująca się bezpośrednio nad przepaścią. Sosna z Sokolicy to prawdopodobnie najbardziej znane drzewo w Polsce. Jej ujęcia zamieszczane są na fotografiach, pocztówkach czy w albumach opisujących Pieniny. Niebywały urok tej reliktowej sosny doceniają również turyści, którzy fotografie przedstawiające sosnę umieszczają regularnie na różnych portalach internetowych. Promują w ten sposób region i zachęcają innych do odwiedzenia Pienin.Reliktowa sosna z minionych okresów klimatycznych jest już symbolem … piękna, siły i zdolności przetrwania. To widok, którego nie da się opisać, tu po prostu trzeba być i go zobaczyć.

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

 

Źrodło:
www.swietodrzewa.pl
fot:Grzegorz Midro

Baner